P.H.U. PROF-PEST DDD, Chrzanów, ul. Szpitalna 1, Tel:  508 344 869, (032) 623 60 35

Jedną z najbardziej skutecznych metod zwalczania szkodników drewna jest usługa dezynsekcji z zastosowaniem Xilix-Gel. Jest to specjalistyczny owadobójczy żel, który może być nakładany na porażone drewno za pomocą pędzla, ale również poprze spryskanie lub natrysk. Xilix Gel jest w 100% skutecznym preparatem stosowanym zarówno do ochrony jak i leczenia drewna, bezpiecznym dla zdrowia oraz otoczenia. Jego żelowa formuła sprawia, że jest bardzo wydajny i doskonale przenika do wnętrza drewna. Można aplikować go grubymi warstwami, bez konieczności wiercenia i zapuszczania do wewnątrz drewna. Dodatkowym atutem jest też fakt, że Xilix Gel nie barwi na stałe drewna, w związku z tym nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Może być stosowane na zewnątrz i wewnątrz budynków, a wilgotność drewna nie wpływa na jego skuteczność, idealnie sprawdzi się zarówno na drewnie suchym, jak i mokrym czy zawilgoconym.

Użycie Xilix Gel pozwala na zwalczanie wszystkich gatunków owadów żerujących w drewnie. Dodatkowo atutem jest zabezpieczenie drewna przed inwazją szkodników w przyszłości. Metoda jest wydajna i bezpieczna, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzona przez profesjonalistę. Substancją czynną preparatu jest permetryna, która odpowiada za jego właściwości owadobójcze. Permetryna zaliczana jest do insektycydów trzeciej generacji. Jest to substancja silnie toksyczna głównie dla owadów, organizmów wodnych oraz kotów. Natomiast dla organizmów wyższych – ludzi, psów, jest stosunkowo nieszkodliwa. Permetryna wykorzystywana jest również w rolnictwie jako środek ochrony przed szkodnikami upraw, do walki z pasożytami drobiu, a także w weterynarii jako składnik preparatów do zwalczania pcheł i wszy.

Sposób użycia, przygotowanie drewna do zabiegu:

Przed zastosowaniem Xilix Gel, porażone drewno należy najpierw dokładnie oczyścić – pozbyć się lakieru, usunąć najbardziej zniszczone elementy. O sposobie aplikacji decyduje grubość drewna, na którym będziemy stosować Xilix Gel. Jeżeli mamy drewno o większej grubości, w pierwszej kolejności należy wstrzyknąć preparat w miejsca widocznego bytowania szkodników i w miejsca sąsiadujące. Następnie powierzchnię drewna należy spryskać dwoma warstwami preparatu, w ok 30 minutowych odstępach czasu. W sytuacji, gdy pracujemy z drewnem cieńszym, wystarczające jest spryskanie drewna trzema warstwami żelu, w odpowiednich ostępach czasu.

Aplikowanie żelu wymaga doświadczenia oraz kwalifikacji do stosowania Xilix Gel, dlatego zadanie należy zlecić profesjonalnej firmie DDD. Poprawność aplikacji żelu można w bardzo łatwy sposób skontrolować przy użyciu  światła ultrafioletowego. Xilix Gel posiada w swoim składzie barwnik fluorescencyjny, który widoczny jest przez około miesiąc po nałożeniu.

Po wykonaniu oprysku, na powierzchni drewna widoczny jest biały pył. Należy zmyć go przy użyciu wilgotnej szmatki. Materiały i urządzenia wykorzystane do zabiegu należy umyć wodą z mydłem, pamiętając, aby wykonać to przed wyschnięciem żelu.

Jakie symptomy mogą świadczyć o porażeniu drewna:

  • larwy szkodników – można stwierdzić dopiero, kiedy rozkruszymy drewno,
  • żywe lub martwe osobniki dorosłe – można zauważyć je w pomieszczeniach lub na porażonym drewnie,
  • żywe lub martwe osobniki gatunków owadów, które są naturalnymi wrogami szkodników drewna,
  • dźwięki drążenia przez larwy chodników w drewnie,
  • wysypywanie się trocinek z niedawno powstałych otworów w drewnie (niektóre samice drążą chodniki w drewnie w celu złożenia jaj),
  • świeże otwory wylotowe na powierzchni drewna,
  • widoczna mączka drzewna zawierającej odchody larw (wysypują się one z otworów wylotowych, tworząc tzw. kopczyki),
  • łatwo odpadająca kora.

Istotne jest rozróżnienie czy mamy do czynienia z czynnym żerowiskiem, w którym przebywają żywe larwy, czy raczej z opuszczonym, które nie wymagałoby interwencji profesjonalisty. Niestety w praktyce taka ocena bywa trudna. W związku z tym, jeżeli nie jesteśmy w stanie precyzyjnie tego określić, powinniśmy uznać żerowisko za czynne.

Gatunek szkodnika, który zaatakował drewno możemy określić na podstawie:

  • cech taksonomicznych, czyli wyglądu, zarówno postaci dorosłej, jak i poczwarek i larw,
  • charakterystycznych cech żerowisk larw i otworów wylotowych osobników dorosłych,
  • zawartości żerowisk, tj. kształty grudek odchodów larw w mączce drzewnej.

Szkodniki techniczne drewna mają różne wymagania co do gatunków drewna, w którym żerują, jak również co do wilgotności, temperatury otoczenia. Zniszczenia jakie powodują są zróżnicowane. Aby ułatwić Państwu rozpoznanie z jakim szkodnikiem drewna macie Państwo do czynienia, zachęcamy do lektury: https://www.profpestddd.com.pl/szkodniki/

Poniższe zdjęcia przedstawiają szkody wyrządzone przez szkodniki drewna (Spuszczel pospolity)